Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
668-981-488
biuro@kosztorysy-poznan.pl

Kosztorys budowlany

Nowoczesny i pewny kosztorys

Wybieramy projekt domu jednorodzinnego - na co zwracać uwagę podczas wyboru - tani dom jednorodzinny

 

1. Wielkość ma znaczenie

Najważniejszym wskaźnikiem kosztu budowy domu jest cena za wybudowanie m2 domu do danego interesującego nasz stanu wykończenia.

Podstawowymi etapami wykończenia jest stan surowy (otwarty lub zamknięty) oraz stan deweloperski.

Cena m2 powierzchni użytkowej domu o małym metrażu jest większa od budowy domu o identycznym standardzie ale większego.

2. Planowany koszt budowy domu

Większość biur projektowych sprzedających projekty gotowe udostępnia w internecie również wartość poszczególnych etapów budowy lub nawet cały kosztorys inwestorski zawierających szczegółową kalkulację kosztów. Należy pamiętać że najbardziej popularne projekty mają również bardzo atrakcyjny ceny budowy. Niestety zdarzają się biura projektowy które wykorzystują powyższą sytuację i zaniżają przewidywany koszt budowy domów.

Sytuacja ta jest dość częsta ale zawsze przy wyborze projektu powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem.

 3. Wygląd domu (elewacje i wykończenia zewnętrzne)

Rzut oka na piękne wizualizacje i już wiemy że w tym domy chcemy mieszkać. Piękne drewniane wykończenia oraz marmur na ścianach to jest to co w wielu z nas budzi zachwyt. Jednak musimy mieć świadomość że wygląd kosztuje. Elewacje wykończone drewnem to koszt nawet ok. 250zł/m2 a wykończenia kamienne to koszt nawet dwukrotnie większy.

Najbardziej korzystne cenowo są budynki wykończone tynkiem systemowym barwionym w masie lub białe malowane. Pamiętajmy że bardzo ciekawe efekty wizualne możemy osiągnąć poprzez użycie odpowiedniego koloru.

 4. Forma budynku

Nierzadko atrakcyjności budynkowi dodają podcienie, balkony, wykusze. Wybierając taki projekt musimy się liczyć z większymi kosztami budowy. Związane jest to z koniecznością w przypadku podcieni wykonania sporej ilości belek podciągowych z betonu zbrojonego. Balkony to dodatkowy koszt związany z wylaniem płyty żelbetowej z dużą ilością zbrojenia, izolacji oraz ozdobnych barierek których koszt może sięgać nawet 400-600zł/mb netto. Do tego dochodzi koszt terakoty i obróbek blacharskich.

5. Dach

Jaki jest dach każdy widzi ale czy na pewno? Konstrukcja dachu (kształt) ma spore znaczenie dla końcowej wartości budynku. Najtańszym w wykonaniu jest dach o prostej konstrukcji dwuspadowej, konstrukcja kopertowa podnosi cenę wykonania prawie dwukrotnie, natomiast lukarny lub inne zmiany w konstrukcji potrafią podstawową cenę dachu podnieść czterokrotnie.

Aby budować tanio wybierajmy proste konstrukcje dachów które zarazem pozwolą nam na ich tanie pokrycie.

Podsumowanie:

Jeśli chcemy wybrać projekt który zagwarantuje nam wybudowanie taniego domu, wybierzmy dom maksymalnie prosty z poddaszem użytkowym (bez względu na strop), o dachu dwuspadowym, bez balkonów, ze stolarką okienna typową. Unikajmy dużej ilości wielkich okien ponieważ to one generują znaczną część kosztów budowy domu.